"KULTURA - WSPÓLNA SPRAWA" - PODSUMOWANIE PROJEKTU

Zakończyliśmy projekt  „Kultura- wspólna sprawa”

Końcówka lipca to czas, kiedy rozpoczęły się prace związane z uruchomieniem  inicjatyw, które zostały wybrane do realizacji, w ramach II części programu „ Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na początku   zaproszono  mieszkańców na niecodzienny koncert  plenerowy, w którym duet artystów  z Teatru Muzycznego Castello zaśpiewał najsłynniejsze przeboje operetkowe. Za scenerię występu posłużył balkon jednego z mieszkań na tarnowskim osiedlu. Widownię zaś stanowili mieszkańcy oglądający koncert ze swoich balkonów, a także ci, którzy zajęli  miejsca  na okalającym blok trawniku. Niedługo później ruszyły warsztaty  Street art, podczas których młodzi ludzie mogli się wypowiedzieć   we własnym języku artystycznym. Wspólnie zaprojektowali  i namalowali   mural o tematyce ekologicznej. Każdy uczestnik  poprzez rysunek mógł wypowiedzieć się jakie postacie  ze świata animacji  gier, czy filmu są  jego autorytetem i  wzorem do naśladowania, nie tylko w życiu codziennym, a także  w sposobie dbania o planetę. Efekt ich pracy można podziwiać  na murze otaczającym Ośrodek Kultury.

W pierwszą niedzielę  września br. na placu przy GOK    na pikniku integracyjnym,  po raz pierwszy miały szansę spotkać się ze sobą osoby bardziej i mniej sprawne: zarówno ci  mieszkańcy,  którzy dobrze radzą sobie w każdym obszarze jak i ci, którzy wymagają szczególnej troski.  W trakcie  trwania imprezy odbyły się warsztaty : ceramiczne (toczenie na kole garncarskim), decopuage, malarskie i pracy z drewnem. Dla uczestników  przygotowany  został poczęstunek, a  także  zabawy animacyjne i manipulacje przy użyciu tablic sensorycznych. W czasie imprezy  podziwiać można było  prace  podopiecznych  Warsztatu Terapii Zajęciowej  w Tarnowie Op.

„Rękodzielniczy bakcyl” – to ostania inicjatywa zrealizowana w ramach projektu. Przeprowadzono cykl warsztatów kreatywno –artystycznych  z wykorzystaniem nowych technik rękodzielniczych:  makrama, wikliniarstwo, biżuteria  z żywicy epoksydowej, biżuteria z wytrawionej miedzi. Uczestnicy własnoręcznie stworzyli prawdziwe cudeńka. Począwszy od dekoracji ściennych, elementów wyposażenia wnętrz, po oryginalną biżuterię.

Relacja z przebiegu całego przedsięwzięcia wraz z efektami na stronie www.gok.tarnowopolski.pl  w zakładce projekty oraz na Facebook.

Patronat medialny: Tarnów Opolski News, Tygodnik Ziemi Opolskiej.