Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

"Poznaj i podaj dalej"

  Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka  

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”,który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”

Kwota dofinansowania: 10.000 zł.

Od września do początku grudnia trwała akcja społeczna „Poznaj i podaj dalej” . Projekt, którego beneficjentem był Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim zrealizowany został wspólnie z placówkami oświatowymi przy współpracy innych partnerów. Dofinansowano go ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, towarzyszącego kampanii społeczno – edukacyjnej „ Ojczysty – dodaj do ulubionych”
W ramach projektu dzieci i młodzież poszerzali swą wiedzę o języku ojczystym o tematy wykraczające poza program nauczania lub poszerzające jego zakres. Grupy miały okazję do wyjazdów. Najmłodsi odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu gdzie uczestniczyli w ciekawych zajęciach przygotowanych z myślą o młodych czytelnikach. Starsi zwiedzili Oddział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Wojewódzkiej na zamku w Rogowie Opolskim, a przy okazji także istniejące w tamtejszym parku arboretum. Zorganizowano także spotkania z naukowcami – zajmującą się frazeologią dr Małgorzatą Irzykowską z Uniwersytetu Opolskiego i onomastyką – dr Moniką Choroś z Instytutu Śląskiego. Ponadto wszystkie grupy miały okazję spotkać się z dziennikarzem Mariuszem Jarzombkiem, a najstarsi odbyli „staż redaktorski” pod jego kierunkiem. W efekcie powstała młodzieżowa edycja jednodniówki „Bez tytułu”, która stanowiła dodatek do grudniowego wydania gazety lokalnej „ Nasza Gmina Tarnów Opolski”. Na potrzeby projektu ( i do wykorzystania po jego zakończeniu) powstała „Księga gier”, z której opiekunowie klas uczestniczących w projekcie czerpali wzorce do przeprowadzenia gry językowej, która stanowiła zasadniczą część prowadzonej akcji ( od niej cały projekt wziął nazwę). Wszystkie grupy biorące udział w projekcie wykonały prace stanowiące materialny dowód zgromadzonej wiedzy. I tak (poczynając od najmłodszych):
- Odkrywcy wykonali własne książeczki samodzielnie wymyślonych i wyrysowanych bajek, z których powstała „Księga baśni i opowieści”. Najciekawsze z nich zostały wydrukowane.
- Poszukiwacze utworzyli obrazkowy „Słowniczek słów zapomnianych”
- Tropiciele wykonali aż dwie prace: Mapę Gminy – z naniesionymi na nią nazwami miejscowymi, a także planszowy poradnik językowy „Tylko tak” utrwalający poprawną pisownię wyrazów i zwrotów , które najczęściej sprawiają uczniom kłopoty.
- Twórcy stworzyli „Słownik skrótów esemesowych” , wspomnianą wyżej gazetkę „Bez tytułu” , a niektórzy wykazali się kreatywnością pisząc teksty piosenek do koncertu „Ojczysty, oj, czysty! - czyli rapuj, kto może”.
Zakończeniem projektu było ogólnogminne Święto Języka Polskiego. Podczas jego obchodów młodzi ludzie przygotowali hasła (na planszach) i zawołania (publicznie i na wyścigi skandowane). Reprezentacje grup stworzyły „ Pajęczynę słów”. Było to zadanie polegające na stworzeniu instalacji. Po rozwiązaniu zadań na „Pajęczynie...” ukazało się hasło: „Polski – nasz język ojczysty”. Podczas Święta odbył się tez finał gier językowych. Zwycięzcom wręczono nagrody. (Najmłodsi otrzymali ciekawe gry edukacyjne, starsi słowniki i wydawnictwa naukowe). Opiekunki grup projektowych zostały uhonorowane kwiatami i albumami, a wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze. Drugą część Święta poświęcono I Gminnemu Dyktandu. Zgłosiło się na nie 28 odważnych (dorosłych i młodzieży). Gminną Mistrzynią Ortografii została licealistka z Kosorowic Nicola Patolla. Tytuł I Wicemistrza zdobył Krzysztof Wysdak (Tarnów Op.), a II wicemistrzynią została Lidia Urban (Przywory).
Podczas Święta Języka Polskiego zorganizowano wystawę fotografii obrazujących działania projektowe oraz prezentowano efekty pracy uczniów. Później wystawę przeniesiono do Gminnego Ośrodka Kultury.
Warto nadmienić, że akcja „Poznaj i podaj dalej” była szeroko rozpropagowana w mediach. Ukazały się artykuły w „ Nowej Trybunie Opolskiej” a także ciekawe audycje na antenie Radia Opole.

 

DOCKsięga Gier

Publiczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie Opolskim


CZYTANIE BAJEK

 

 

WIZYTA W BIBLIOTECE

 

 

DRZEWKO MARZEŃ

 

 

SZTAFETA SYLABOWA - ZABAWY Z CHUSTĄ

 

 

KALAMBURY

 

 

SPOTKANIE Z REDAKTOREM MARIUSZEM JARZOMBKIEM

 

 

ZABAWY SŁOWNE

 

 

BAJKA CZYTANA PRZEZ RODZICA - PANIĄ BARBARĘ WIERZBICKĄ

 

 

ILUSTROWANE BAJKI STWORZONE PRZEZ DZIECI

 

 

 
Publiczne Gimnazjum w Tarnowie Opolskim


SŁOWNIK SKRÓTÓW SMS-OWYCH

 

 

TWORZENIE PLANSZOWEJ WERSJI SŁOWNIKA SKRÓTÓW SMS-OWYCH

 

 

WYKŁAD MAŁGORZATY IŻYKOWSKIEJ

 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa w Tarnowie Opolskim
 
 
GRY JĘZYKOWE

 

 

"TYLKO TAK"

 

 

WYKŁAD dr MONIKI CHOROS

 

 

ODKRYWCY I POSZUKIWACZE Z WIZYTĄ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ ORAZ W DUŻEJ KSIĘGARNI W OPOLU

 

 

 
 
Brak opisu obrazka
 
Wersja XML

Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim
ul. Osiedle Zakładowe 7
46-050 Tarnów Opolski
tel. 77 464 47 81
fax
e-mail:
Statystyka wizyt:
ogółem: 1133306
w tym miesiącu: 8637
dzisiaj: 626

Polityka prywatności
Strona utworzona w standardzie WCAG 2.1